Symra och Viljan pingsten 2015 i Stockholm
Ankomsten fredag kväll
Plats för text och eventuell bild
Utflykten till Vaxholm
Plats för text och eventuell bild
Lördag kväll
Kvällen började med mingel i det som skulle bli vår danslokal. Efter en trerättersmiddag med sång unisont och några bejublade norska solonummer började dansen. Värmen steg snabbt efter den inledande promenadpolonäsen. Var det mängden dansare eller sulornas friktion mot heltäckningsmattan som bidrog mest? Bilderna som följer berättar mer om kvällen:
|
|
Christer hälsade oss alla välkomna. |
|
Med hjälp av fotografier på skärmar, i album och ett datoriserat bildspel fick vi hjälp att minnas tidigare pingsthelger tillsammans. |
|
|
|
Av alla som var där förtjänar väl John (stående i mitten) att nämnas vid namn, dels för att han ledde en del av kvällens danser men också för att han komponerade Viljans uppvisningsprogram. |
|
Kerstin (till vänster i bild) var med och arrangerade firandet |
|
|
|
Tre fjärdedelar av Pingstvännerna avnjuter välkomstdrinken. |
|
I den inledande Polonäsen syns Lotta mitt i bild. Det var hon och Christer som från början åtog sig att arrangera Pingstfirandet 2015. |
|
|
|
Dag ledde sångdanserna, som nog var höjdpunkten på firandet för några av oss. |
|
Vebjörn ledde, tillsammans med John, danserna medan Solborg och hennes eminenta kollegor spelade tillsammans med Pingstvännerna. |
|
Folkdansringens dag
Plats för bild från någon som hade kamera med
Längs Hamngatan och Kungsträdgårdsgatan får vi gå fram till Slottsbacken och upp till Stortorget. Solen skiner. Det är varmt. Första dagen med sommarkänsla i år. Vädergudarna är verkligen på vår sida idag. Enda störningen är en helikopter som av och till brummar över oss och kanske kommer att dränka musiken? Programmet börjar och strax fylls hela ”stortorgsrummet” av Inger Frøydis Bakkens skönsång. Helikoptern skulle inte ha hörts om den varit över oss just då. Vackert är det och näpet blir det när skol- och förskolebarn från Väsby, Sollentuna och Fyrväpplingen dansar. Publiken tittar intresserat på när Symra dansar ett förhållandevis långt och varierat program där sångdanser och en springar från Sunnmøre nog är mest intressanta för en kunnig och kanske bortskämd publik?
Viljans uppvisning får till vår glädje en del positiva kommentarer: Johns kreativa komposition där tre danser ”bakats ihop” till en med samma musik (slängpolska, Fyrmannadans och Östgötapolska) imponerar säkert mer än vårt framförande. Vi är solvarmt dåsiga och lite nervösa innan vi får börja och tur är det att vi dansar innan Kulturella Folkdansgillet med deras spänstiga fartfyllda uppvisning.
Söndag eftermiddag
Plats för text och eventuell bild
Middagen söndag kväll
Plats för bild från någon som hade kamera med
Ingen bordsplacering i kväll, ändå sitter vi norrmän och svenskar väl blandade. Det känns bra. Gemenskapen har stärkts igen. Verner underhåller oss med anekdoter och sång och Inger Frøydis berättar mycket underhållande om hur det kan gå beroende på vilka val man kan tvingas göra här i livet och efteråt. Festkommittén får ta emot en gåva av Erik från Symra och får också ett stort tack av oss alla för ett mycket ett mycket väl arrangerat jubiléumsfirande.
Så kommer överraskningen: en dansuppvisning av Grekiska Föreningen! Först lär Olga oss en del on Grekiska danser i allmänhet och deras karaktär i olika delar av Grekland. Så får vi se två olika danser och jag undrar hur lång tid tar det att lära sig stegen? Snart kommer svaret. Vi håller nog på i en halvtimme innan vi någorlunda behärskar stegen i en dans Olga kallar enkel. I stort sett alla är med och övar så nog är den här överraskningen uppskattad!
Kvällen avslutas med gammeldanser, folkdans och sångdans och en avslutande stordans innan vi nöjda och trötta återvänder, var och en till sitt och redan börjar tänka: när ska vi träffas igen?
Avskedet måndag morgon
Plats för text och eventuell bild